Տեղի է ունեցել ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների խորհրդարանական աշխատանքային խմբի նախանիստը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 21-ին հանդիպել է ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների նպատակով համախոհությամբ (կոնսենսուսով) ձեւավորված խորհրդարանական չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբի (այսուհետ՝ Աշխատանքային խումբ) անդամների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Աշխատանքային խմբի հետագա աշխատանքների համակարգմանը վերաբերող կազմակերպչական եւ տեխնիկական մի շարք հարցեր:
Հստակեցնելով ստեղծված Աշխատանքային խմբի նպատակները՝ փաստվել է, որ սպասվող բարեփոխումների շուրջ անհրաժեշտ է հասնել քաղաքական կոնսենսուսի, ինչն էլ պետք է երաշխավորի ընտրական լավագույն համակարգ ունենալու ցանկությունը:
ՀՀ Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները համակարծիք էին, որ անհրաժեշտ է ՀՀ կառավարության հետ աշխատել փոխհամաձայնեցված եւ փոխգործակցությամբ: Այս առնչությամբ Աշխատանքային խմբի անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահին առաջարկել են իրենց անունից պաշտոնապես դիմել ՀՀ վարչապետին առընթեր ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ ակնկալելով, որ Կառավարությունը կստեղծի երեք հոգուց բաղկացած լիազոր ներկայացուցիչների խումբ, որն էլ հետագայում կաշխատի խորհրդարանական աշխատանքային խմբի հետ:
Որոշվել է, որ մինչեւ առաջին նիստն Աշխատանքային խմբի անդամները պետք է ներկայացնեն իրենց տեսլականն ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների մասին:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ այդ աշխատանքներում արտահախորհրդարանական քաղաքական ուժերի եւ քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածության ու նրանց հետ հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Արա Բաբլոյանն առաջարկել է Աշխատանքային խմբի աշխատանքները համակարգել եւ սպասվող նիստերը վարել ռոտացիոն սկզբունքով: Առաջարկն ընդունվել է:
Աշխատանքային խմբի առաջին նիստը տեղի է ունենալու 2018 թվականի հուլիսի 4-ին՝ ժամը 12:00-ին, ՀՀ Ազգային ժողովում: Առաջին նիստի նախապատրաստական աշխատանքները համակարգելու է Աշխատանքային խմբում ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը:

Pre-Sitting of Parliamentary Working Group of Reforms of Electoral Legislation
On June 21, the RA NA President Ara Babloyan met with the members of the working group (hereinafter Working Group) comprised of the representatives of four parliamentary factions formed by consensus to make reforms in the Electoral Legislation.
In the course of the meeting a number of organizational and technical items on the coordination of the further works of the Working Group were discussed.
Specifying the goals of the created Working Group, it has been documented that it is necessary to reach consensus over the expecting reforms, which should guarantee the wish of having the best electoral system.
The representatives of all factions of the RA National Assembly agreed that they should work with the RA Government by mutual agreement and cooperation. In this connection the members of the Working Group proposed to the RA NA President and on their behalf officially addressed to the Chairman of the Committee on Electoral Legislation Reforms adjunct to the RA Prime Minister Ararat Mirzoyan, expecting that the Government will create a group of authorized representatives comprised of three people, who later will work with the parliamentary Working Group.
A decision was made that before the first sitting the members of the Working Group should present their vision on the reforms of the electoral legislation.
At the meeting issues concerning the involvement of the extra-parliamentary political forces and the civil society and further cooperation with them.
Ara Babloyan proposed to coordinate the works of the Working Group and hold the expecting sittings by the principle of rotation. The proposal was accepted.
The first sitting of the Working Group will be held on 4 July 2018, at 12:00, in the RA National Assembly. The representative of the RPA Faction in the Working Group Davit Harutyunyan will coordinate the preparatory works of the first sitting.